Kuzey Kıbrıs’ta Sınır Kapıları

Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a Geçiş

Kıbrıs adası bilindiği gibi 2 parçaya bölünmüş durumdadır Kuzey de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güneyde Güney Kıbrıs Rum kesimi yer almaktadır. Ve her iki tarafta yaşayan insanlar karşılıklı olarak sınır kapılarından giriş çıkış yapmaktadır.

Kıbrıs vatandaşları olan Türkler aynı zamanda Avrupa birliği üyesi insanlardır ve Kıbrıslılar Güney Kıbrıs Rum Kesimine rahatlıkla giriş çıkış yapabilirler. Fakat T.C vatandaşları kesin olarak Rum kesimine Kuzey Kıbrıs üzerinden geçiş yapamamaktadır.

Kıbrıs’ta bulunan bazı sınır kapıları şöyledir.

Metehan Sınır Kapsı (Lefkoşa)

Kıbrıs Sınır Kapıları’ndan Metehan sınır kapısı başkent Lefkoşa’da yer almaktadır ve bu sınır kapısı araç trafiğine açıktır. Hem yaya olarak hem de araçla diğer kesime geçiş sağlayabilirsiniz. Metehan sınır kapısı Lefkoşa Şehrinin Metehan bölgesinde yer almaktadır.

Lokmacı Sınır Kapısı (Lefkoşa)

Lokmacı sınır kapısı Lefkoşa suralar içerisinde trafiğe kapalı olan bir bölgede yer alır ve sadece yaya olarak giriş çıkış yapabilir Lefkoşa şehri ikiye bölünmüş durumdadır ve bu özelliğiyle dünyanın ilk ve tek bölünmüş başkenti olma özelliğine sahiptir. Lefkoşa şehri aynı zamanda Rumlarında başkentliğini yapmaktadır. Özellikle turistlerin çok ilgi gösterdiği bu kapıdan günde binlerce turist giriş çıkış yapmaktadır. Lokmacı kapısının ismi tarihte sıkça söz edilen lokmacı barikatının yıkılmasıyla barikatın içerisinden geçecek şekilde yapılmasıyla meydana gelmiştir.

Ledra Palace Sınır Kapısı (Lefkoşa)

Ledra palace sınır kapısı Lefkoşa surları dışında yer alan merkeze yakın bir sınır kapısıdır. Yaya olarak ve araçla giriş çıkış yapılmaktadır. Ledra palace kapısı adını tarihte sıkça söz edilen tarihi Ledra palace otelinden almaktadır. Ledra palace oteli zamanında ünlü devlet adamlarının konakladığı ve Kıbrıs tarihine yön veren olayların görüşüldüğü önemli bit oteldir. Ledra palace oteli şu anda birleşmiş milletler askerlerinin karargahı olarak kullanılmaktadır.

Beyarmudu Sınır Kapısı (Pile Kapısı)

Gazi Magosa bölgesinde bulunan Beyarmudu sınır kapısı Türklerle umların bir arada yaşamakta olduğu Pile köyü içerisinden geçer ve İngilizlerin Kıbrıs adasında bulunan üslerine en yakın sınır kapısıdır araçla ve yaya olarak Beyarmudu sınır kapısından geçebilirsiniz.

Yeşilırmak Sınır Kapısı(Yeşilırmak Köyü)

Yeşilırmak köyü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin en batı sınır bölgesidir ve bir kontrol noktasıdır, Lefke ve Güzelyurt Şehirlerine yakındır. Yaya veya motorlu araçlarla geçiş yapılabilir.

Akyar Sınır Kapısı(Gazi Magosa)

Gazi Magosa’da buluna tek sınır kapısıdır. Tarihi Kapalı Maraş şehrinin sınırında bulunur ve motorlu araçların geçiş yapabileceği bir sınır kapısıdır.

Tuğra rent a car dan araçlarınızı kiraladıktan sonra Rum kesimine geçmek isterseniz kiralık aracınızı sınır kapısında bırakıp yürüyerek yada taksi ile geçiş yapabilirsiniz.